چه چیزی باعث فوران آتشفشان می شود؟

چه چیزی باعث فوران آتشفشان می شود؟

چه چیزی باعث فوران آتشفشان می شود؟

فوران آتشفشان زمانی اتفاق می افتد که ماگما از زیر پوسته زمین فوران کند. هنگامی که یک آتشفشان فوران می کند، ماگما تبدیل به گدازه می شود و به هوا می ریزد، در نهایت در کنار آتشفشان قرار می گیرد.

برای فهمیدن اینکه چرا و چگونه آتشفشان ها فوران می کنند، ابتدا باید لایه های مختلف سیاره ما را درک کنیم.

سه لایه زمین هسته، گوشته و پوسته است.
لایه های سیاره زمین
زمین از سه لایه ساخته شده است: هسته، گوشته و پوسته. هسته شامل بخش های داخلی و خارجی است. گوشته دارای مناطق کمربند کمربندی و بالا نیز است. پوسته، با این حال، شامل یک لایه اصلی است.

هسته زمین آهن جامد است و فشار در این منطقه بسیار زیاد است. گوشته ساخته شده از سنگ جامد و مواد معدنی است. با توجه به گرمای تابشی از گوشته، سنگها نرم و ورقه دارند، اما گوشته زمین را نمیتوان در نظر گرفت. این غریب و یا جامد است که تحت فشار قرار می گیرد یا تغییر شکل می دهد. بنابراین حرکت کوچک در گوشته زمین اتفاق می افتد.

در بالای گوشته زمین پوسته است. پوسته شامل صفحات تکتونیکی است که در گوشته بالایی قرار دارند. به علت ماهیت انعطاف پذیری گوشته، صفحات تکتونیکی بسیار آهسته حرکت می کنند اما با این وجود حرکت می کنند.


مناطق متخلخل
آتشفشان ها هنگامی تشکیل می شوند که لبه های صفحات تکتونیکی با آنها برخورد شود. این مناطق مرزهای همگرایی نامیده می شود. هنگامی که آنها در برخورد قرار می گیرند، آن ها به نام های زیردکایی شناخته می شوند. هنگامی که آنها از هم جدا می شوند، آنها مرزهای واگرا نامیده می شوند.

آتشفشان ها در ناحیه فرورانش ظاهر می شوند، جایی که دو صفحات تکتونیکی در آن قرار دارند.

یک صفحه تکتونیکی زیر یک صفحه دیگر حرکت می کند، آن را به پایین می برد. این باعث تغییر در درجه حرارت و فشار بالای صفحه غوطه ور شده می شود. سپس مگا به عنوان یک نتیجه از فشار پایین و افزایش دما تشکیل می شود.

تشکیل ماگما
مگا در قسمت بالای گوشته زمین، هنگامی که دو صفحات تکتونیکی برای ایجاد یک منطقه فرورانش ایجاد می شود، شکل می گیرد. فشار پایین در بالای صفحه غرق شده و در زیر صفحه بالا سبب می شود که سنگها در گوشته شروع به ذوب شدن کنند.

ماگما کمتر از سنگهای چسبیده است، به این معنی که آن نیز سبکتر است. این همان قوانین هوا است: هوا گرم می شود و هوا سرد می شود. از آنجا که ماگما گرم است، از طریق پوسته زمین افزایش می یابد، و از آنجا که سنگ ها سرد و متراکم هستند، از طریق پوسته زمین سقوط می کنند.

قبل از فوران آتشفشان ها، ماگما در اطراف گوشته بالا قرار دارد. ماگما ممکن است سرد و سنگ های آذرین و کریستال های زیر سطح را سرد کند، اما ممکن است به داخل اتاق های ماگما حرکت کند، که بزرگترین استخر ماگما در زیر پوسته زمین است. هنگامی که آتشفشان فوران می کند، چه چیزی ظهور می کند، ماگما است که همچنان از طریق پوسته زمین حرکت می کند تا آن که در نهایت فرار کند.
 
تصویر یک ناحیه فرونشانی و تشکیل ماگما.
فوران آتشفشانی
هنگامی که فشار داخل محفظه ماگما بزرگتر از قدرت پوسته است، شروع به شکستن آن می کند.

ماگما به دلایل مختلف به سطح زمین می رسد. در داخل محفظه ماگما تعدادی گاز وجود دارد که با ماگما مخلوط شده اند. درست مانند یک نوشیدنی گازدار، حباب های گاز به سطح اتاق ماگما می آیند و در برابر پوسته زمین فشار می آورند.

یک دلیل دیگر فوران ممکن است به سادگی اضافه بار از ماگما در محفظه ماگما است. هنگامی که اتاق به ظرفیت پر می شود، فوران مطمئن است رخ می دهد.

تعیین نیروی فوران
درون محفظه ماگما یک ترکیب فرار از واکنش ها وجود دارد. هیچ دو نمونه از ماگما یکسان نیستند، بنابراین ماگما فوران از یک آتشفشان کمی متفاوت خواهد بود.

ماگما چسبنده و ضخیم باعث فورانهای قوی تر می شود، در حالی که ماگما نازک باعث فوران های شدیدتری می شود. ضخامت ماگما با درجه حرارت و میزان آب، سیلیس و گاز موجود در آن تعیین می شود.

سیلیکا یک ماده سنگی بلورین است که باعث می شود که ماگما ضخیم شود. ماگما داغتر نیز ضخیم تر است. ماگما ضخیم باعث می شود که حباب های گاز فرار کنند، بنابراین وقتی آتشفشان در نهایت فوران می کند فشار بیشتری می آید. مقدار گازهای موجود در ماگما بالاتر است، نیروی بیشتری فوران خواهد داشت. ماگما ناز به حباب های گاز اجازه می دهد تا به راحتی فرار کنند، بنابراین فوران کمتر خشونت آمیز است.

آمار جالب درباره آتشفشان
حدود 1510 آتشفشان فعال در جهان وجود دارد.
یکی از ده نفر در محدوده خطر آتشفشان ها زندگی می کند.
آتشفشان ها در امتداد مرز بمب افکن Aleutian یافت می شود "حلقه آتش".
آتشفشان کلمه از خدای رومی آتش، ولکان می آید.
فکر می کنم که بیشتر آتشفشان های فعال در تختخواب دریا هستند که هنوز کشف نشده اند.
Mauna Loa در هاوایی بزرگترین آتشفشان جهان است که حجم آن حدود 80،000 کیلومتر مکعب است.
رعد و برق گاهی اوقات در ابرهای آتشفشانی دیده می شود. این است که توسط ذرات داغ کشته شده است

دسته بندی مطالب