سیستم آبپاش آتش

سیستم آبپاش آتش

سیستم آبپاش آتش

سیستم آبپاش آتش نوع فعال سیستم حفاظت از آتش است که در صورت بروز آتش سوزی آب را تخلیه می کند. در حالی که برخی از انواع سیستم های آب پاش آتش برای کنترل حادثه آتش سوزی تا رسیدن آتش نشانی و برخی دیگر برای سرکوب آتش طراحی شده اند ، تمام سیستم های آبپاش به گونه ای طراحی شده اند که خطر و تأثیر آتش سوزی را به حداقل برساند. محافظت از زندگی ، املاک و تداوم مشاغل اهداف نهایی سیستم آبپاش آتش است. طبق کدهای مدل شورای بین الملل کد ، سیستم های آبپاش آتش برای اکثر ساختمان های تجاری و صنعتی و برخی از سازه های مسکونی مورد نیاز است.

تصویب گسترده خانواده بین المللی ساختمان ساختمان در طی چند دهه اخیر منجر به نصب میلیون ها سیستم آبپاش شده است. در حالی که کد ساختمان قابل اجرا مشخص خواهد کرد که آیا سازه ای برای داشتن سیستم آبپاش آتش لازم است ، NFPA 13: استاندارد برای نصب سیستم های آبپاش ، نوع سیستم آبپاش آتش را تعیین می کند. NFPA بسته به نوع استفاده از تأسیسات ، انواع مختلفی از سیستم های آبپاش آتش نشانی را مشخص می کند - سیستم های مرطوب ، خشک ، پیشگیری ، دفع آب یا سیستم های خاص خطر. انتخاب نوع سیستم آبپاش آتش نشانی مبتنی بر عوامل بسیاری از جمله خطر محافظت ، ویژگی های عملکردی تاسیسات و عملیات تجاری است.

خطر نشت سیستم SPRINKLER
همه سیستم های آتش نشانی مبتنی بر آب خطر نشتی را به همراه دارند. غالباً خطر نشت مرتبط با سیستم آبپاش آتش در چه نوع سیستم آبپاش در یک تاسیسات نقش دارد. به عنوان مثال ، تأسیساتی با محتویات آبگریز (مانند موزه ، کتابخانه یا یک مرکز تحقیقات پزشکی) احتمالاً یک سیستم پیشگیری را نصب می کند تا خطرات ناشی از داشتن لوله های پر از آب را بالاتر از محتوای حساس ، فرآیندها یا تجهیزات به حداقل برساند. امکاناتی که مشخصات ریسک کمتری از قبیل انبارها و ساختمانهای اداری دارند احتمالاً سیستم لوله ای مرطوب نصب می کنند.

باز هم به دلیل مصالح ساختاری مورد استفاده در سیستم های آب پاش آتش سوزی ، در صورت عدم برنامه کنترل خوردگی ، تمام سیستم ها دچار فرسایش و نشت می شوند. نصب و نگهداری سیستم آب پاش آتش سوزی می تواند هزینه زیادی باشد و از این رو باید به عنوان دارایی ارزش محافظت از آن دیده شود.

درک نوع سیستمی که تأسیسات شما در اختیار دارد از اهمیت بسیاری برخوردار است تا بتوان به خطر خوردگی مرتبط با آن نوع سیستم پرداخت. به همان اندازه مهم درک تأثیر پیوستگی شغلی است که یک نشت خوردگی آب پاش آتش نشانی می تواند در قالب خسارت ملک ، عملکرد از دست رفته و هزینه تعمیر و نگهداری در تجارت شما داشته باشد. اگر سیستم شما جدید است یا در حال حاضر نشتی را تجربه نمی کنید ، یک برنامه مدیریت پیشگیرانه خوردگی پیش بینی خطر شما را کاهش داده و عمر سرویس سیستم را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. اگر سیستم شما قبلاً نشتی را تجربه کرده است ، اجرای یک استراتژی مدیریت خوردگی می تواند از جایگزینی کامل سیستم جلوگیری کند.

منابع موجود در این صفحه درک اساسی از چندین شیوه "سیستمیک" در صنعت آتش نشانی را فراهم می کند که باعث می شود مشکلات خوردگی غیرقابل اجتناب باشد. علاوه بر این ، درک مکانیک خوردگی اکسیژن و نقشی که اکسیژن در توسعه سیستم نشت سیستم ایفا می کند ، چشم انداز چگونگی یک برنامه کنترل خوردگی را می تواند منافع ملموس را برای خط انتهای هر مشاغل فراهم کند.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه ، مقاله سفید ما راجع به اسطوره های صنعت در مورد خوردگی بخوانید.


سیستم خوردگی و آتش نشانی لوله گالوانیزه
با وجود تصویری که هالیوود از آبشارها را به طور همزمان تخلیه می کند ، اکثر سیستم های آبپاش آتش به گونه ای طراحی شده اند که آبپاش ها بصورت جداگانه فعالیت کنند. این امر به سیستم آبپاش آتش سوزی اجازه می دهد تا فقط مقدار آب لازم برای کنترل یا سرکوب آتش را تخلیه کند. مقادیر بیش از حد آب از سیستم آبپاش می تواند در واقع باعث ایجاد خسارت قابل توجهی در آب شده و تأمین نیاز آب را به طور غیر ضروری تحت تأثیر قرار دهد.

سیستم های پاشش آتش سوزی قبل از ایجاد خسارت در اموال یا صدمات جسمی ، مؤثرترین روش برای مبارزه با گسترش آتش سوزی در مراحل اولیه خود است. آبپاش ها می توانند در کمتر از 1 دقیقه عمل کنند - خیلی سریعتر از زمان پاسخگویی به آتش نشانی متوسط. در ساختمان هایی که کاملاً توسط سیستم های آتش نشانی محافظت می شوند ، بیش از 96٪ از آتش سوزی ها فقط توسط سیستم های آتش نشانی کنترل می شوند.

کلیه سیستم های آب پاش آتش شامل یک منبع تغذیه ، شبکه ای از لوله کشی منبع تغذیه و آب پاش آتش نشانی هستند. اکثر سیستم ها منبع آب خود را از یک منبع شهری دریافت می کنند ، اما ممکن است توسط مخازن ذخیره آب یا منابع طبیعی مانند دریاچه ها و حوضچه ها نیز تأمین شود.

بیشتر شبکه های لوله کشی آتش نشانی از لوله های فلزی تشکیل شده اند ، اما در برخی از کاربردهای کمتر خطرناک - مانند خانه های تک یا چند خانواده - این شبکه ممکن است شامل مواد پلاستیکی نیز باشد. آبپاش ها که برای تخلیه آب پس از رسیدن دمای هوا به یک نقطه خاص طراحی شده اند