سه آتشفشان اصلی چیست؟

سه آتشفشان اصلی چیست؟

سه آتشفشان اصلی چیست؟

سه آتشفشان اصلی چیست؟

سه نوع اصلی از آتشفشان - کامپوزیت یا چوپان، سپر و گنبد وجود دارد.

آتشفشان کامپوزیت

آتشفشان های کامپوزیتی که گاهی اوقات به عنوان آتشفشان های مختلف شناخته می شوند، مخروط های دو طرفه شیب دار هستند که از لایه های خاکستر و گدازه تشکیل شده است. فوران های این آتشفشان ها ممکن است یک جریان پریلوسکتیک باشد، نه یک جریان گدازه. یک جریان پریلوسکتیک مخلوط بیش از حد گرم بخار، خاکستر، سنگ و گرد و غبار است. یک جریان پیزوالکتریک می تواند در کنار یک آتشفشان با سرعت بسیار بالا با درجه حرارت بیش از 400 درجه سانتیگراد حرکت کند. آتشفشان کامپوزیت می تواند بیش از 8000 فوت افزایش یابد.

آتشفشان کامپوزیت
یک مقطع ساده از طریق یک آتشفشان کامپوزیت

هنگامی که آتشفشان کامپوزیت فوران می کنند، آنها مواد منفجره و تهدیدی برای زندگی و اموال در این نزدیکی هستند. انفجارها به دلیل گدازه ضخیم و بسیار چسبناک است که توسط آتشفشان مخروط کامپوزیت تولید می شود. این گدازه چسبناک به دلیل این که آنها به شکل آنها شکل گرفته است، زیاد است. گدازه های ضخیم نمی توانند تا قبل از خنک شدن به سمت پایین شیب آتشفشان حرکت کنند.

آتشفشان های کامپوزیت معمولا در حاشیه صفحات مخرب یافت می شوند. نمونه هایی از آتشفشان کامپوزیت شامل کوه فوجی (ژاپن)، کوه سنت هلن (ایالات متحده آمریکا) و کوه پینیتوبو (فیلیپین) است.

آتشفشان سپر

آتشفشان های سپر با لبه های شیب دار کم و از لایه های گدازه تشکیل شده اند. تخریب ها معمولا غیر انفجاری هستند. آتشفشان های سپر موجب تولید مایعات سریع جریان می شوند که می توانند طی چند مایل گردش کنند. تخریب ها مکرر هستند اما نسبتا ملایم هستند. اگر چه این فوران ها اموال را نابود می کنند، مرگ و یا آسیب به انسان به ندرت اتفاق می افتد.


 آتشفشان سپر
یک مقطع ساده از طریق یک آتشفشان سپر
آتشفشان های سپر معمولا در مرزهای سازنده و گاهی در نقطه های آتشفشانی قرار می گیرند. نمونه هایی از آتشفشان های سپر شامل کوه Kilauea و Maunaloa در هاوایی است.

ویدئو زیر یک جریان گدازه از کوه Kilauea را نشان می دهد.

  

گنبد (مخروط گدازه اسید)

اسید [گدازه] بسیار ضخیمتر از [گدازه] است که از آتشفشانهای سپر جریان دارد. آتشفشان گنبد دارای دو طرف تندتر از آتشفشانهای سپر است. این به این دلیل است که گدازه ضخیم و چسبنده است. این می تواند خیلی دور قبل از OT خنک و سخت شدن جریان است. مثلا پوی د دوم در منطقه اوورن فرانسه است که بیش از یک میلیون سال پیش فوران کرد.

دسته بندی مطالب