درب ضد حريق چيست؟

درب ضد حريق چيست؟

درب ضد حريق چيست؟

درب ضد حريق چيست؟
قبل از  اينکه بداينم درب ضد حريق چيست؟ بايد به اين نکته  توجه کنيم که همانگونه که ميدانيد با استناد به مبحث سه مقررات ملي ساختمان ها ، درب ضد حريق استاندارد و ايمن دربي است که با انجام “” آزمايش  “” حائز شرايط مقاومت و محافظت در برابر حريق متناسب با محل استقرار خود باشد و همانطور که در جريان هستيد 
این مجموعه عبارت اند: از عناصري شامل لنگه درب، چهارچوب، يراق‌آلات و ديگر اجزاءي كه مجموعاً يک درجه مشخص از محافظت در برابر حريق را تأمين مي‌ کنند.

آيا ميدانيد درب ضد حريق چيست؟
زمان محافظت مورد نياز در برابر آتش و حرارت چقدر است؟
اين زمانبندي مطابق با مقررات و آيين نامه هاي ساختماني مرجع تعيين مي شود. طبق تعريف، مدت زمان لازمی كه يك درب ضد حريق، مطابق با آزمون استاندارد قادر به حبس كردن آتش باشد، درجه‌بندي محافظت در برابر آتش آن است که بر حسب ساعت يا دقيقه بيان مي‌شود. اين زمانبندي در مقررات و آيين نامه هاي ساختماني بروز رساني ميشوند.

 
 بايد بدانيد فقط دربهايي مي‌توانند به عنوان درب ضد حريق براي محافظت بازشوها مورد استفاده قرار گيرند که عين نمونه کامل آنها آزمايش شده باشد و دمای محافظت آنها مطابق با يکي از استانداردهاي معتبر آزمون مقاومت در برابر آتش تعيين شده باشد.
نمونه کامل به دربي گفته مي‌شود که داراي قاب، وسايل قفل و بست، سطوح شيشه‌خور (که در صورت وجود ميتواند باشد)، الزامات و قطعات مربوطه‌ (به همان صورتي که در بازشوي مورد نظر نصب مي‌ شود) باشد. دربهاي ضد حريق بايد به طور کامل و تماماً پيش‌ساخته به محل منتقل شوند و بدون احتياج به هرگونه دستکاري که مشخصات آنها را خدشه‌ دار سازد، قابل نصب باشند.

تمام دربهاي ضدحريق بايد داراي مشخصات عمومي به شرح زير باشند:

A) بايستي داراي مدارک فني زير باشد :
1) داراي گزارش آزمايش آتش از مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن و شهرسازي باشد.
2) داراي تائيديه و گزارش آزمايش حريق از مراکز و آزمايشگاههاي معتبر بين المللي (مانند آزمايشگاههاي TBW, Warrington،LPCB،UL و …) باشد.
3) براي پروژه هاي خاص و مهم، نمونه واقعي در ابعاد کامل از محل پروژه توسط دستگاه نظارت يا نهاد معتبر شخص ثالث برداشت شده و آزمون آتش استاندارد توسط آزمايشگاه معتبر بر روي آن انجام شود.
گزارش آزمايش آتش بايد در مقايسه با مقررات مرجع و الزامات مربوط به پروژه ارائه گردد.

B) درب ضد حريق، بر حسب نياز، موقعيت قرارگيري در ساختمان و بر اساس مقررات مرجع داراي سيستم هاي
خودبسته شو با حالت آرام بند، سيستم خودکار بسته شو و دستگيره آنتي پنيک استاندارد باشد:

استثناء: درهاي آتش مستقر در ديوارهاي مشترك جداكننده واحدهاي خواب در آپارتمان¬هاي مسکوني مي‌تواند
فاقد سيستم خودبسته‌شو يا خودکار بسته شو باشد.

C) پس از بسته‌ ‌شدن بايد بتواند گسترش آتش و دود را از هر طرف به طرف ديگر مسدود کند.

D) زمان محافظت مورد نياز در برابر آتش را مطابق با مقررات و آيين نامه هاي ساختماني مرجع تامين نمايد.

هر چند استاندارد هاي روز دنيا درباره ی درب هاي ضد حريق در هر سال تغييرات قابل توجهی ميکند، ما خود را با اين مقررات و استاندارد ها وقف ميدهيم و کار خود را به روز رساني ميکنيم که ميتوانيد ما را در ليست يو ال اروپا بيابيد و ما مجوز از اين اتحاديه را کسب کرده ايم و کارهاي خود را با مجوز ايشان و تاييديه نهايي خدمتتان ارسال ميکنيم با اين تضمين که همه آپديت هاي 2019 نيز بر روي اين درب ها صورت گرفته است.

درکو : درب هاي ضد حريق که مقاومت بالايي در برابر حرارت زیاد، آتش و دود دارند و از گسترش آتش در قسمت هاي گوناگون يک ساختمان جلوگيري مي کنند. درب هاي ضد حريق که توانايي مقاومت در برابر دماي 850 درجه ي سلسيوس را دارند بيشتر در نيروگاه ها، ورزشگاه ها و بيمارستان و فرودگاه ها بکار میروند.

این درب ها در برابر صدا، آتش و حرات، انفجار و سيل مقاوم هستند و به عنوان درب ضد سرقت هم عمل مي کند.

درب هاي ضد حريق از ترکيباتي مانند شيشه، گچ، فولاد، چوب، تخته ورميکوليت و آلومينيوم ساخته مي شوند. بعضي از نمونه هاي درب هاي ضد حريق چوبي تا 20 دقيقه در برابر آتش مقاوم هستند و نمونه اي ديگر از جنس ام دي اف مي توانند تا 60 دقيقه در برابر حرارت و آتش مقاومت کنند.

وقتي که درب هاي ضد حريق نصب مي شوند سوراخ ها و درز هاي اطراف آن ها بايد با مواد مقاوم در برابر حرارت و آتش پر شوند. بيشتر درب هابه گونه اي طراحي شده اند که در شرايط عادي باز مي شوند و در صورت آتش سوزي به طور خودکار بسته مي شوند، برخي از درب هاي ضد حريق هم توسط يک نيروي الکترومغناطيسي باز نگه داشته مي شوند که به سيستم زنگ خطر آتش سوزي متصل هستند و در صورت آتش سوزي بسته مي شوند.

درب ها از فولاد گالوانيزه 1 يا 2 ميليمتري با روکش رنگي الکترواستاتيک ساخته مي شوند که درون يک چارچوب که آن هم از جنس آهن با ضخامت 1.5 تا 2 ميليمتر است قرار مي گيرد.