خاموش کننده های دستی

خاموش کننده های دستی

خاموش کننده های دستی

آتش نشانی ها بسته به نوع کاربرد مواد شیمیایی مختلفی دارند. خاموش کننده های دستی که معمولا در فروشگاه های سخت افزاری برای استفاده در آشپزخانه یا گاراژ فروخته می شوند، با نیتروژن یا دی اکسید کربن (CO2) تحت فشار قرار می گیرند تا جریان آتش سوزی را به آتش بکشند. ماده فعال ممکن است یک پودر مانند بی کربنات پتاسیم (KHCO3)، آب مایع، یک فلوئورو کربن تبخیری یا عامل اصلی خود باشد. موثرترین و رایج ترین فلوئورو کربن که تا به امروز برای این کاربرد استفاده شده است، بروموکلردیفورورمتن (CF2ClBr) است که به عنوان هالون 1211 مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، تولید هر نوع هالون در سال 1994 متوقف شد زیرا اتم های برم و کلر در این مواد شیمیایی مهاجرت به مدت زمان طولانی به استراتوسفر، جایی که آنها واکنش به تخریب ازن در چرخه catalytic بسیار کارآمد.

بسیاری از سیستم های آتش خاموش در ساختمان و یا ساختار دیگر محافظت می شود. Sprinklers آب به مراتب رایج ترین نوع سیستم ثابت هستند زیرا آنها ارزان هستند، بسیار قابل اعتماد و برای مردم امن است. اما آسیب آب همیشه نمی تواند تحمل شود (مثلا در یک اتاق کامپیوتری)؛ گاهی اوقات بی اثر است (سیستم ذخیره سازی سوخت)؛ و وزن و فضای محدود (در یک هواپیما) غیر عملی است. در این شرایط، آتش خاموش کننده ها از مواد مختلف استفاده می کنند - آنهایی که یک محفظه محافظ را با یک گاز آتش سوزی سیل می کنند. CO2 به خوبی کار می کند، اما در غلظت های لازم برای خاموش شدن آتش، کشنده است و بنابراین نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد که در آن مردم حضور خواهند یافت. بروموتری فلوورمنتن (CF3Br یا هالون 1301) یک پسر نزدیک به هالون 1211 است، اما دارای نقطه جوش بسیار پایین و سطح سمی است - خصوصیاتی که هالون 1301 را به عنوان مواد شیمیایی آتش سوزی برای کاربردهایی که نمی توان از آنها استفاده کرد.

از میان برداشتن هالونها، دولت و محققان صنعت به دنبال جایگزینی مناسب برای محیط زیست هستند. هیچ کدام با تمام خصوصیات مثبت هالون 1211 و هالون 1301 شناسایی نشده اند. ترفند این است که اتم های بروم و کلر در مولکول های هالون - که بسیار آن ها را به عنوان بسیار آسیب رسان به اوزون استراتوسفر نیز می کنند - اتم های هیدروژن، که برای حفظ یک واکنش زنجیره ای احتراق ضروری هستند. در واقع، اتم های بروم و کلر آزاد می شوند به عنوان halons در حرارت آتش تجزیه، ایجاد یک چرخه کاتالیزوری شامل HBr و HCl؛ این چرخه اتمهای فعال هیدروژن را به مولکول های H2 پایدار تبدیل می کند و واکنش زنجیره ای را قطع می کند.

تولید کنندگان خانواده های جدیدی از مواد شیمیایی حاوی کلر و برم را به نام هیدروفلوئورو کربن (HFCs) معرفی کرده اند که خواص فیزیکی شبیه هالون ها و پتانسیل تخریب اوزون دارند. اما فاقد اتمهای Br یا Cl، HFC ها نمیتوانند همان واکنش احتراق را مختل کنند. HFC آتش ​​سوزی را شبیه به CO2 یا N2 خاموش می کند - با جذب گرما و کاهش غلظت اکسیژن. با این حال، چندین شرکت مختلف، HFC ها مانند CHF3، C2HF5 و C3HF7 را برای انواع برنامه های کاربردی بازاریابی می کنند.

نیاز به پیدا کردن جایگزینی هالون باقی مانده است. محققان به طور فعال به دنبال مواد متنوع - از جمله ترکیبات آهن و فسفر و هیدروفلوئوروکربن ها - با توانایی مهار شعله های آتش است. آنها همچنین در حال توسعه روشهای بهتر تخلیه مواد شیمیایی معمولی مانند H2O، N2 و CO2 هستند. به عنوان مثال، یک ایده این است که استفاده از یک سوخت جامد برای تولید یک مخلوط گاز بی اثر - یک رویکرد مشابه با سیستم در کیسه های هوای خودرو. چنین سیستمی هنگامی که فعال می شود آتش را خاموش می کند همانطور که یک شمع را می سوزاند