ایمنی در اطفاء حریق

ایمنی در اطفاء حریق
علی شکوری

ایمنی در اطفاء حریق


این
بحث در مورد زمانی که انسان برای اولین بار از آتش استفاده می کرد، برمیگردد، اما کنترل و خاموش کردن آتش ها خیلی زود به وقوع پیوست. روش های خاموش کردن آتش در مصر باستان و رم شامل استفاده از پمپ های دستی و سطل بود. فناوری به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است که شامل سایر تکنیک ها برای جلوگیری از آتش سوزی است، اما در عین حال مراکز حذف گرما ویا اکسیژن از آتش و قطع وقایع شیمیایی مسئول آتش سوزی است. آتش خاموش کن های قابل حمل امروزه کانال های تحت فشار هستند که انواع گوناگونی از مواد آتش نشانی مانند پودر، گاز و آب را آزاد می کنند. اکثر آتش خاموش کننده ها باید با استفاده از روش PASS عمل می کنند: پین های ایمنی را بیرون بکشید، هدفون آتش نشانی را در پایه آتش قرار دهید، فشار را فشار دهید و اسپری را از طرف به طرف دیگر جارو کنید.

در ایالات متحده و ایران آتش سوزی دارای پنج طبقه بندی اصلی است، و رتبه بندی آتش خاموش کن (کپسول اتش نشانی )بر اساس نوع آتش  آنها در نظر گرفته شده است برای قرار دادن. آتش سوزی کلاس A شامل مواد معمولی است که به راحتی می سوزد، مانند کاغذ، پارچه، و برخی از پلاستیک ها. آتشسوزی های کلاس B از مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، روغن های غیر پخت و پز، حلال ها و الکل ها استفاده می شود. آتش سوزی های کلاس C شامل تجهیزات الکتریکی مانند لوازم، کامپیوتر و ابزار قدرت است که به یک منبع تغذیه زنده وگرم متصل می شوند. آتش سوزی های معمول خانواده معمولا کلاس A، B و یا C هستند. آتش سوزی های کلاس D شامل فلزات قابل احتراق مانند لیتیوم، تیتانیوم و زیرکونیم هستند و با امکانات تولید مرتبط هستند. آتشسوزی کلاس K به علت روغن های پخت و پز و روغن های چربی در فریزر های  عمودی در آشپزخانه های تجاری استفاده می شود. این مقاله بر روی آتش خاموش کننده های قابل حمل که معمولا در خانه ها و دفاتر پیدا می شود تمرکز خواهد کرد.

بسیاری از آتش خاموش کننده ها یک پودر خوب را پخش می کنند. شایع ترین نوع شیمیایی چند منظوره خشک است که برای آتش سوزی کلاس A، B و C استفاده می شود. این موادحاوی فسفات مونوآمونیوم است که به عنوان یک پودر زرد ظاهر می شود. رنگ زرد کمک می کند تا آن را از دیگر خاموش کننده های غیر چند منظوره تشخیص دهید. انواع خاموش کننده های شیمیایی خشک معمولی برای آتش سوزی های کلاس B و C مورد استفاده قرار می گیرند. آنها اغلب حاوی بی کربنات سدیم (نوشابه سودا) هستند که به عنوان یک پودر سفید ظاهر می شوند.

استنشاق فسفات مونوآمونیوم و بی کربنات سدیم می تواند باعث بروز حساسیت به بینی، گلو و ریه ها شود و باعث نشانه هایی مانند تنگی نفس و سرفه شود. سرماخوردگی و سردرد نیز ممکن از عوارض آن باشد. این علائم معمولا با هوای تازه حل و فصل می شود. تحریک مکرر به طور مداوم پس از درمان بخار، مانند دوش بخار، اغلب بهبود می یابد. افراد مبتلا به بیماری ریه مانند آسم یا کسی که عمدا در فاصله نزدیک اسپری می شوند، می توانند اثرات شدید تنفسی داشته باشند و ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند. تماس با این پودر ها با چشم، بینی، گلو و پوست می تواند باعث تحریک شود، که پس از شستشو در ناحیه در معرض خطر بهبود می یابد. استنشاق یا تزریق دقیق می تواند علایم جدی مانند پنومونی، تشنج، ضربان قلب نامنظم و نارسایی کلیه را ایجاد کند. افرادی که بیش از علائم خفیف و یا هر کسی که  در معرض عمدی قرار دارند باید در یک مرکز مراقبت بهداشتی درمان شوند.

 دی اکسید کربن (CO2) برای آتش سوزی های کلاس B و C استفاده می شود. آنها گاز CO2 را تحت فشار قرار می دهند که آتش را با مسدود کردن اکسیژن مورد نیاز  خاموش میکنند. بر خلاف انواع شیمیایی خشک، این گاز غیر قابل اشتعال به سرعت تبخیر می شود و چیزی را پشت سر نمی گذارد. از آنجا که گاز تحت فشار است، قطعات یخ خشک (CO2 جامد) ممکن است منتشر شود. CO2 نباید با مونوکسید کربن اشتباه گرفته شود.  یک گاز بسیار سمی است که توسط سوخت های سوخته تولید می شود و می تواند توسط وسایل گاز معیوب، اگزوز خودرو و آتش سوزی تولید شود. CO2 یک گاز طبیعی است و بخشی از هوا است که نفس می کشد. CO2  در نوشابه های گازدار هم دیده می شود.مسمومیت از گاز استنشاقی تنها با غلظت بسیار بالا اتفاق می افتد. در اکثر موارد اکسیژن کافی در منطقه برای جلوگیری از مسمومیت وجود دارد. با این حال، اگر یک آتش نشانی CO2 در یک منطقه کوچک و ضعیف تهویه باشد، سمیت ممکن است رخ دهد. استنشاق دی اکسید کربن موجب نشانه هایی از قبیل عدم داشتن اکسیژن کافی،  تنفس، سرگیجه و از دست دادن هشیاری می شود. هر کسی که در معرض دی اکسید کربن قرار دارد باید بلافاصله هوای تازه بگیرد توجه پزشکی برای اثراتی که به سرعت حل نمی شود یا برای کسانی که از بین می روند، مورد نیاز است. تماس مستقیم پوست با CO2 تحت فشار می تواند باعث یخ زدگی شود. آسیب به پوست می تواند به قرمزی خفیف محدود شود،  آسیب به چشم نیز می تواند در معرض مستقیم قرار گیرد.

اگر فکر می کنید کسی اسپری از یک آتش نشانی استنشاق کرده است، بلافاصله آنها را به هوای تازه وارد کنید. قرار گرفتن در معرض چشم یا پوست به هر یک از آتش خاموش کننده های شیمیایی خشک باید با شستشوی فوری مناطق آسیب دیده انجام شود. پس از این درمان اولیه انجام شده است.

دسته بندی مطالب